کریسمس در کشورهای مختلف

تعطیلات کریسمس در کشورها

مهم ترین عید مذهبی در تقویم مسیحی، (روز عید پاک به عنوان روز مصلوب شدن و رستاخیز عیسی) است، به خصوص در کشورهای ایالات متحده و کانادا، کریسمس را مهم ترین رویداد سالانه مسیحی محسوب می دارند.

کریسمس

مسیحیان سراسر جهان به همراه دیگر ادیان تولد عیسی مسیح را جشن میگیرند و به فاصله چند روز سال نو میلادی را به جشن و شادی می‌پردازند.

ریشه تاریخی:

جامعه مسیحیت نخست، میان تاریخ واقعی میلاد عیسی مسیح و مراسم مذهبی بزرگداشت این واقعه، فرق دارد. در دو قرن نخست ظهور آیین مسیحیت، بازشناسی تاریخ زادروز شهدای مسیحی و به پیروی از آن، عیسی، با مخالفتهای بسیاری در بین پیروان این آیین روبرو شد. عده بسیاری از پدران کلیسا، نظرات نیشدار و کنایه آمیزی در خصوص برپایی جشن تولد افراد در ادیان پاگانیسم (آیینهای رقیب مسیحیت و یا چندخدایی) داشتند و در واقع از دید کلیسا، روزِ جانسپاری قدیسان و شهدا می بایست به عنوان روز واقعی به دنیا آمدن آنان، گرامی داشته شود.
منشا دقیق انتخاب روز 25 دسامبر به عنوان میلاد عیسی مسیح در پرده ای از ابهام قرار دارد. تاریخدانان در مورد آنکه پیروان مسیح از چه زمانی شروع به برپاداشتن جشن میلاد او نمودند، به یقین نرسیده اند. گرچه در اناجیل چهارگانه در عهد جدید، تولد عیسی با جزئیات شرح داده شده است، ولی هیچ تاریخی در آنها ذکر نشده است.

ریشه لغوی:

کریسمس ( به انگلیسی :Christmas ) ، به معنای «مراسم عشای ربانی ( مَس ) در روز مسیح» در حدود سال 1151 میلادی به صورت واژه Christes maesse به معنی «جشن مسیح»، وارد زبان انگلیسی قدیم گردید.

محققان معتقدند ، کوتاه تر آن یعنی ( Xmas ) برای نخستین بار در قرن سیزدهم به کار رفته است. واژه قدیمی تر «یول» (Yule) احتمالاً از واژه آلمانی jōl یا انگلوساکسونی geōl که به جشن انقلاب زمستانی اشاره دارد، مشتق شده است.

واژه های متناظر زبان های دیگر، نَویداد (Navidad) در اسپانیایی، ناتاله (Natale) در ایتالیایی و نوئل (Noël) در فرانسوی، همگی معنای «میلاد» را تداعی می کنند و واژه آلمانی «وایناختِن» (Weihnachten)، به معنی «شب تقدیس شده» می باشد.

آیین های کریسمس:

برگزاری کریسمس در کشورهای مختلف مسیحی بنا به سنت و رسم و رسوم آنان است، تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارد.

اما مشترکات این مراسم این است که  مسیحیان برای جشن گرفتن میلاد عیسی مسیح به کلیساها می روند، در منزل یک درخت کاج را تزیین و چراغانی می کنند و در خیابان ها و کوچه ها دسته دسته سرودهای پرستشی و شکرگزاری اجرا می نمایند.

تاريخچه درخت کريسمس:

سنت درخت کريسمس، به آلمان قرن 16 ميلادی و زمانی که مسيحيان، درختان تزيين شده را به خانه‌های خود آوردند، برمی‌گردد.

درخت کریسمس
به تدريج رسم استفاده از درخت کريسمس در بخش های ديگر اروپا نيز طرفدارانی پيدا کرد.

در تزیین درختهای کریسمس اولیه، به جای مجسمه فرشته در نوک درخت، از فیگورهای پریهای کوچک به نشانه ارواح مهربان یا زنگوله که برای ترسانیدن ارواح شیطانی به کار میرفت استفاده می‌شد.

در لهستان، درخت کریسمس با مجسمه های کوچک فرشته، طاووس و پرندگان دیگر و تعداد بسیار زیادی ستاره، پوشیده می‌شد. در سوئد، درخت را با تزیینات چوبی که با رنگهای درخشان رنگ آمیزی شده اند و فیگورهای کودک و حیوانات از جنس پوشال و کاه تزیین می‌کنند. دانمارکی ها، از پرچمهای کوچک دانمارک و آویزهایی به شکل زنگوله، ستاره، قلب و دانه برف استفاده می‌کنند. مسیحیان ژاپنی بادبزنها و فانوسهای کوچک را ترجیح می‌دهند.

تزیینات درخت کریسمس اوکراین

تزیین درخت در اوکراین نیز بسیار جالب است، آنها حتما در تزیین درخت خود از عنکبوت و تار عنکبوت استفاده می‌کنند و آنرا خوش یمن می‌دانند، زیرا بنا بر یک افسانه قدیمی، زنی بی‌چیز که هیچ وسیله‌ای برای تزیین درخت و شاد کردن فرزندان خود نداشت، با غصه به خواب می‌رود و هنگام طلوع خورشید متوجه می‌شود که درخت کریسمس خانه اش با تار عنکبوت پوشیده شده است و این تارها با دمیدن خورشید به رشته های نقره مبدل شده‌اند.

درخت سرو:

امروزه در تمام جهان درخت سرو نماد مهم کریسمس است. اما درخت سرو در آئینهای پاگان و فرهنگ قدیم ایران نیز بسیار مهم بوده و درخت جاودانگی تلقی می شده است هنوز در بسیاری از نقاط ایران به درخت سرو با نگاه تقدس نگریسته می شود.

بابانوئل:

بابا نوئل و یا همان پیرمرد چاق و شکم گنده ی کریسمس که همه بچه ها دوستش دارند و منتظر هدیه های او در جشن کریسمس هستند تا با لباس قرمز و ریش سفید و بلندش بیاید و آن ها را به وجد بیاورد در واقع یاد آور یکی از اسقفهای اسیای صغیر است.

بابانوئل اصطلاح فرانسوی ( Papa Noël ) و یا ( Père Noël ) است. در بیشتر کشورهای دنیا از نام انگلیسی – آمریکایی آن “سانتا کلاوز ( Santa Claus ) استفاده می‌شود.

بابانوِل

بابا نوئل یک عنوان است. اشاره به نام یکی از کشیشان مسیحی به نام سن نیکولاس دارد که در قرن چهارم میلادی زندگی می کرد. وی از اهالی بیزانس و منطقه آناتولی در ترکیه فعلی بوده است. شهرتش به این علت است که او حامی فقرا بوده و به آنان کمک می کرده است. جسد سنت نیکلاس در کشور ترکیه در منطقه Demre ( سواحل دریایی مدیترانه ) مدفون است و به علت مومیایی شدن طبیعی ( به علت سرما ) هنوز قسمتهایی از آن سالم مانده است. دانشمندان در سال 2003 موفق به باز سازی صورت وی از روی استخوانها شدند و با کمال تعجب دریافتند که بابا نوئل واقعی رنگین پوست بوده است.

مسیحیان اروپایی، آمریکایی، عده ای از مسیحیان ارمنی و قسمتی از مسیحیان فارسی زبان، در شب کریسمس خود و کودکانشان را برای آمدن «بابا نوئل» آماده می نمایند.

سورتمه بابانوِل

برخی از اعتقادات درباره بابا نوئل به شرح زیر است ( البته واضح است که این باورها مختص کودکان مسیحی می‌باشد ) :

• کودکان جورابهای خود را بر میخهایی در بالای تخت خوابشان می آویزند. ( این نیز از کارهای « نیکلاس » قدیس برداشت شده که جورابهای بچه‌ها را پر از هدایایش می‌کرد )

• اعتقاد بر این است که بابا نوئل از « شومینه » وارد خانه می‌شود.
• خانه بابانوئل و کارخانه اسباب بازی سازی اش درمنطقه ای در قطب شمال واقع شده است.
• بابانوئل با نوعی سورتمه به شکلی خاص، که چندین گوزن شمالی آن را به دنبال خود می‌کشند ، به شهر های مختلف می‌رود. ( سورتمه‌ای که قادر به پرواز است )
• بابا نوئل می‌داند که کدام بچه در طول سال خوب بوده و کدام بد؟ چون او با خداوند در ارتباط است . و او فقط به بچه‌های خوب هدیه می‌دهد.
• بابا نوئل و «مامان نوئل» در کارخانه شان در قطب شمال با همکاری کوتوله‌های پریزاد ( Elf) هدایا را تولید می‌کنند

جشنهای زمستانی پیش از کریسمس:

یکی از جشن های مهم محبوب در سنتهای بسیاری از فرهنگها جشن زمستانی است.

جشن عید پاک
بخشی از آن به کم شدن کارهای کشاورزی در فصل زمستان برمیگردد، از دیدگاه دینی ایستر ( عید پاک ) مهمترین جشن در تقویم کلیسایی بوده و کریسمس از اهمیت کمتری برخوردار بود، از سوی دیگر کلیساهای اولیه به جشن گرفتن تولد اعضای کلیسا معترض بودند. برتری جشن کریسمس در دوران مدرن از بسیاری لحاظ منعکس کنده تأثیر سنت جشنهای زمستانی است که در آن میان می توان به جشنهای ساتورنالیا، ناتالیس سولیس ایویچتی، یول اشاره کرد.

در عصر روم ها، جشن ساتورنالیا مشهورترین جشن زمستانی و زمان استراحت، جشن، شادی و پایان قوانین رسمی محسوب میشد.
این جشن به احترام ساتورن از ۱۷ تا ۲۴ دسامبر برگزار میشد، اما در دوره امپراطوری این جشن از هفت به پنج روز تغییر یافت.

ناتالیس سولیس ایویچتی روز ۲۵ دسامبر تحت عنوان ” تولد خورشید مغلوب نشدنی ” جشن گرفته میشد و دربرگیرنده ستایش الهی خدایان خورشید بود.الگابالوس امپراطوری رومی (۲۲۲ – ۲۱۸) بنیانگذار این جشن بود که مجبوبیت آن در دوران اریلیان به اوج خود رسید. روز ۲۵ دسامبر همچنین تاریخ انقلاب زمستانی است و این جشن نشان دهنده عدم مغلوب شدن خورشید در زمستان بود. بسیاری از نویسندگان اولیه مسیحیت تولد دوباره خورشید را به تولد مسیح نسبت داده اند و کاتولیکها استدلال میکنند که جشن سول اینویکتوس همان تاریخ کریسمس و میلاد مسیح است.جشن یول در اواخر دسامبر و اوایل ژانویه برگزار میشد و هدف از آن احترام و ستایش خدای رعد بود؛ یک کنده بزرگ چوب را با این اعتقاد بود که هر جرقه رعد بیشتر باشد نشان دهنده تعداد خوک یا گوسالهای است که سال آینده متولد خواهد شد آتش میزدند و جشن تا سوختن کامل کنده ادامه داشت و گاهی به ۱۲ روز میکشید. از آنجا که اروپای شمالی از آخرین بخش هایی بود که به مسیحیت روی آورد جشن های غیر مسیحی آنها تأثیر بسیاری بر شکلی گیری جشن کریسمس داشت. اسکاندیناویها هنوز هم کریسمس را یول مینامند، که این کلمه به تدریج در زبانهای انگلیسی و آلمانی معادل کریسمس شد.

کریسمس در فرانسه:

کریسمس در فرانسه ”نوئل ” نامیده می شود.
هر خانواده ای درخت کریسمس خود را تهیه کرده و آن را با روبان های قرمز و شمع های سفید تزیین میکنند ؛ گاهی درختان کاج و صنوبرباغها تزیین شده و چراغ های آن طی شب روشن می ماند.

نوئل در فرانسه :

برای خانواده و برای بخشش که با شاخص های دیدار مجدد فامیل، هدیه و آب نبات برای بچه ها ، مراسم عشاء نیمه شب، هدیه برای فقرا و خوراک شب عید مشخص می شود.

کریسمس در فرانسه

جشن نوئل در بخش های مختلف فرانسه متفاوت است ، بیشتر ایالات روز ۲۵ دسامبر را به عنوان عید نوئل جشن می گیرند که یک تعطیلی فشرده است. در ایام کریسمس با تور اروپا به فرانسه و شهر های آن از جمله پاریس، مارسی، نیس و لیون سفر کنید.

شام کریسمس در فرانسه:

شام کریسمس وعده غذای مهم در فرانسه است که با حضور اعضای خانواده سرو می شود، ماهی دودی، اسکالپ، صدف و حلزون از پیش غذاهای محبوب فرانسه برای روز کریسمس است.

غذای فرانسوی در کریسمس

اینکه بخواهید روز کریسمس در فرانسه گیاه خوار باشید، کار بسیار سختی است، غذای اصلی معمولا از گوشت است. این گوشت یا گوشت بوقلمون و یا گوشت غاز است.
در فرانسه هیچ کس برای تبریک سال نو و کریسمس کارت تبریک پست نمی کند.

تعطیلات ژانویه در مالزی:

مسیحیان مقیم مالزی هر سال تولد عیسی مسیح را همانند دیگر نقاط جهان جشن میگیرند. نشانه‌های این جشن را میتوان از مهمانی‌های خانواد‌گی تا تخفیفات ویژه مراکز خرید در مالزی مشاهده نمود.

کریسمس در مالزی
در این زمان از سال ؛ رنگ‌های سبز، قرمز، طلایی و نقره‌ای را به منظور آراستن مراکز خرید شهر استفاده می‌نمایند. بلندی‌های کمرون، این مکان که در فصل کریسمس سرد تر از همیشه میشود فضای مناسبی را با اتمسفر کریسمس در این منطقه ایجاد می‌سازد.

خانه‌های کلاسیک با شومینه‌های واقعی‌ در بلندی‌های سرد، ترکیب چوب سنگ و جنگل طبیعی این مکان را بیش از پیش به مکانی مناسب جهت جشن گرفتن سال نو میلادی تبدیل می نماید. دکور‌های ویژه کریسمس نیز در ایجاد حس و حال شگفت انگیزه این منطقه بی‌ تاثیر نمی‌باشد. توریست‌ها میتواند اتاق‌های متفاوتی را در این منطقه رزرو و استفاده نمایند.

سنوولک ، در مالزی شاید هیچ گاه برف نبارد، اما نمیتوان گفت که تجربه این حس غیر ممکن است. در این مکان سرمای هوا در ۵ درجه سانتیگراد تنظیم شده است تا شما بتوانید از دیدن آدم برفی‌ها و پنگوئن‌های یخی ساخته شده و بسیاری اجسام دیگر که در شکل‌ها و اندازه‌های متفاوت همگی‌ توسط هنرمندان ساخته میشوند را در اسنو والک مالزی مشاهده نمایید

تعطیلات ژانویه در دبی:

تعطیلات کریسمس با تعطیلات ژانویه چند روز تفاوت دارند و باید آگاهانه روز‌های سفر خود را انتخاب نمایید.
برای دیدن بزرگترین و طولانیترین مراسم آتشبازی جهان عازم دوبی‌ میشوید، بخاطر داشته باشید که برای دیدن این مراسم باید در تاریخ ۳۱ دسامبر در دوبی‌ حضور داشته باشید.

جشن کریسمس دوبی برج خلیفا

در آخرین شب سال میلادی مردم از سرتاسر جهان در گروه‌های کوچک و بزرگ با حضور در اطراف برج خلیفه و شرکت در مهمانی‌های متعدد منطقهٔ داون تاون این شب را جشن میگیرند.

تقاضا بسیار زیاد است برای کریسمس‌ در این زمان از سال به قدری زیاد می‌باشد که تمامی‌ هتل‌ها و رستوران‌ها از چند هفته قبل بطور کامل توسط آژانس‌ها رزرو می‌باشد.

تعطیلات ژانویه در ترکیه:

تجمع در مراکز مهم با آتش بازی در شهر‌های بزرگ ترکیه،حراج‌های ویژه‌ی این تاریخ در تمامی مرکز خرید استانبول قابل استفاده می‌باشد.همه ساله در این ایام در شهر‌های بزرگ ترکیه مخصوصا استانبول مردم مشتاق با تجمع در مراکز مهم با آتش بازی تولد حضرت مسیح و کریسمس را جشن میگیرند.

کریسمس در ترکیه

در استانبول این شادمانی خیابانی در میدان تقسیم استانبول صورت می‌پذیرد. این مراسم‌ها با مهمانی‌های داخل هتل‌ها و رستوران‌ها کامل میشوند. برای تور‌های ویژه‌ی کریسمس در استانبول، برنامه سفر خود را طوری تنظیم کنید که در تاریخ ۳۱ دسامبر در شهر استانبول باشید. یکی‌ دیگر از مکان‌های مورد توجه در ایام کریسمس در استانبول حضور در خلیج طلایی می‌باشد تا با صرف شام‌های بیاد ماندنی در این تنگه، تماشای منظره آتش بازی را از آنجا نظاره گر‌ باشند.

تعطیلات کریسمس در ارمنستان:

در این کشور به این عید کرالوگیاک گفته می شود. تمام شمع ها در کلیسا روشن می شود.

جشن کریسمس ارمنستان در کلیسا

 

کشیش آواز سال نو را می خواند و مردم صبح روز کریسمس را در کلیسای اچمیادزین می گذرانند. خانمها در خانه وقت خود را صرف پختن غذا های سال نو می کنند و طبق سنت حتمن باید در غذاهای آنها گوشت وجود داشته باشد.

تعطیلات کریسمس در هندوستان

به نسبت فستیوال‌های مذهبی هندی، کریسمس جشنی کوچک در این کشور محسوب می‌شود.

کریسمس در هندوستان

البته هند کشوری بسیار بزرگ است و در برخی مناطق به خاطر جمعیت مسیحی، کریسمس بزرگ‌تر و پر زرق و برق‌تر برگزار می‌شود و در بعضی از شهرهای بزرگ نیز شما می‌توانید شاهد آتش بازی شب سال نو میلادی باشید.

کریسمس در سریلانکا:

با وجود آنکه دین عمومی سریلانکا بودا می‌باشد و آنها ۷% از جمعیت سریلانکا مسیحی‌ میباشند، اما عید کریسمس در سریلانکا به عنوان یک عید و تعطیلی عمومی جشن گرفته میشود. سریلانکا در سه‌ دورهٔ متفاوت تحت حکومت‌های پرتقال، هلند و انگلیس قرار گرفته است. کریسمس در سریلانکا در تاریخ ۱ دسامبر شروع میشود، درخت‌های بزرگ کریسمس و مهمانی‌های مختلف در کنار دکور‌های ویژه‌ خیابانی کریسمس را نمایان تر می‌نمایند.

کریسمس در سریلانکا

بلندترین درخت کریسمس مصنوعی جهان در “کلمبو” پایتخت سریلانکا رونمایی شد.

این درخت 73 متر ارتفاع دارد و 18 متر بلندتر از رکورد پیشین بلندترین درخت کریسمس جهان است. در ساختار آن بیش از یک میلیون میوه کاج رنگ شده و 600 هزار لامپ ال ای دی بکار رفته است. ستاره راس کاج نیز حدود 6 متر قطر دارد.

هزینه 80 هزار دلاری برای ساخت این درخت موجب انتقاد کلیسای اعظم کاتولیکهای سریلانکا شد. به عقیده آنها بهتر بود این مبلغ صرف کمک به فقرا می‌شد.

در حال حاضر 1.5 میلیون مسیحی کاتولیک در سریلانکا زندگی می کنند.
قرار است با حضور نمایندگان سازمان رکوردهای جهانی گینس، این درخت به ثبت برسد.
تمامی مدارس، شرکت‌ها و سازمان‌ها ۱ هفته قبل از ۲۵ دسامبر به مدت ۱ هفته به تعطیلات میروند.

تعطیلات کریسمس در آذربایجان:

کریسمس در باکو معروف است، مخصوصا با آن کاج غول پیکر و تزئین شده در قلب بلوار باکو که اگر به نوک درخت نگاه کنید بدون شک کلاهتان از سرتان می افتد.

کریسمس در آذربایجان

یک هفته قبل تر باکو به نحوی چراغانی می شود که واقعا همه گردشگران را به سمت خود می کشاند و تحت تاثیر قرار می دهد.

برنامه ای ویژه آتش بازی در بلوار از ساعت ۱۲ شب تا 1 بامداد ۳۱ دسامبر شروع می شود . اگر بخواهید در مورد موقعیت دقیق مراسم صحبت کنیم باید بگوییم که تقریبا این مراسم در نزدیکی برج ساعت در اجرا می شود.

5/5 - (2 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *