معروف ترین ومحبوب ترین پل های جهان

معروف ترین و محبوب ترین پل های جهان
معروف ترین ومحبوب ترین پل های جهانReviewed by admin on Aug 23Rating: 5.0معروف ترین ومحبوب ترین پل های جهاندر گذشته، پل‌ها تنها به عنوان راهی برای اتصال دو منطقه مجزا برای دسترسی آسان‌تر، افزایش کارایی بود و معمولا روی رودخانه‌ها، جویبارها و یا دریاچه‌ها ساخته می‌شدند. اما در معماری مدرن امروزه،چیزی فراتر از نمایش یک کارکرد ساده است. که علاوه بر دسترسی آسان‌تر، افزایش کارایی،طراحی و معماری را نیزدر بر میگیرد.

معروف ترین ومحبوب ترین پل های جهان

پل های جهان در گذشته تنها به عنوان راهی برای اتصال دو منطقه مجزا برای دسترسی آسان‌تر، افزایش کارایی بود و معمولا روی رودخانه‌ها، جویبارها و یا دریاچه‌ها  ساخته می‌شدند. اما در معماری مدرن امروزه،چیزی فراتر از نمایش یک کارکرد ساده است. که علاوه بر دسترسی آسان‌تر، افزایش کارایی،طراحی و معماری را نیزدر بر میگیرد. پل‌هایی که گاه مکانی برای سیر و سیاحت و گردش هستند و گاه دروازه‌ای به سوی بهشت؛ گاهی با چشم بسته نیز می‌توان روی آن‌ها گام نهاد و گاهی عبور از روی آن‌ها قمار بین مرگ و زندگی‌ است. پس با ما در این سیروسیاحت دیدنی همراه باشید.

امروزه علاوه بر آجر، سیمان و فولاد که مصالح اولیه پل‌سازی به شمار می‌آمدند، سیلندرهای هیدرولیکی و دیگر مصالح جدید نیز در خلق این پدیده‌های مدرن طراحی به کار می‌روند. از زمانی که این سازه‌ها به شهرت رسیدند انواع مختلفی از آن‌ها ساخته شده است که از آن جمله می‌توان به پل‌های معلق، پل‌های فواره‌ای، پل- تونل‌های زیردریا و پلی با کافه‌ای به شکل جزیره در قسمت میانی‌اش اشاره نمود.

پل مروارید، ژاپن

پل آویز آکاشی کای کیو Akashi Kaikyō معروف به نام پل مروارید که احتمالا بزرگترین شاهکار مهندسی ژاپن است . دو میلیون کارگر برای ساخت پل، 181 هزار تن فولاد و 1.4 میلیون متر مکعب بتن، ده سال طول کشید.که  دارای دهانه مرکزی به طول ۱۹۹۱ متر فولاد بزرگترین دهانه مرکزی را در بین پل های معلق دارا است که در سال ۱۹۹۸ میلادی ساخته شده است . این پل با گذشتن از روی تنگه آکاشی ، شهر کوبه در هونشو را به ایوایا در جزیره آواجی که محل صید مروارید است متصل می کند. به همین دلیل است که به نام پل مروارید شناخته شد و باعث شده که جزء برجسته‌ترین آثار معماری این کشور به حساب ‌آید .این شاهکار معماری نه تنها به خاطر طولانی بودنش شهرت یافته بلکه باید به خاطر استحکام بالایی که در زلزله مهیب کوبه در سال ۱۹۹۵ از خود نشان داد مورد توجه قرار گرفته‌ است.
دلیل ساخت این پل در امتداد تنگه آکاسی، پس از یک فاجعه در سال 1955، فوری شد. یک کشتی که بیش از صد کودک را حمل می کرد پس از برخورد با کشتی دیگری در خط حمل و نقل مشغول به کار شدند. یکصد و شصت هشت کودک و بزرگسال در فاجعه کشته شدند. فشار سیاسی برای یک پل افزایش یافت و در سال 1988 ساخت و ساز آغاز شد.
Straits Akashi چهار مایل عرض در محل پل با عمق دریا از 100 متر و جریان به طور متوسط ​​چهارده کیلومتر برثانیه است. Straits Akashi یکی از شلوغ ترین خطوط دریایی در جهان با بیش از هزار کشتی در روز است که از طریق آن عبور می کند. علاوه بر این، پل در منطقه ای است که در آن باد می تواند به سرعت 290 کیلومتر بر ساعت برسد.
این پل شامل دو سیم اصلی بین دو برج است. مسیری که زیر آن قرار دارد با کابل های بیشتری به حالت تعلیق درآمده است. برای متوقف کردن برج ها، جاده ها و کابل های سقوط، آنها را در هر دو طرف توسط بلوک های لنگر بزرگ نگه می دارند (بلوک های لنگر Akashi وزن 350 000 تن). در مورد پل Akashi-Kaikyo، تکنولوژی فنآوری آویزان به حد کمرنگ رسید.

 

پل مروارید، ژاپن

پل جزیره آیولا، اتریش

پل عابر پیاده طراحی شده توسط هنرمند ویتو آکونچی ، که همچنین به پروژه های معماری اختصاص داده شده، در سال 2003 در رودخانه مور افتتاح شد. پل شناخته شده به عنوان پل ماریان آیلند یا پل جزیره ایولا، ایجاد یک جزیره مصنوعی در دسترس در یک سکو شناور در رودخانه، به عنوان بخشی از آماده سازی برای انتصاب Graz به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا در سال 2003 بود.

حتما مطالعه کنید  گرانترین کشورهای توریستی جهان

واقعیت این است که در سال 1999، گراز توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی برای “ترکیبی هماهنگ از سبک های معماری و جنبش های هنری از قرون وسطی” معرفی شد و به عنوان یک چالش و فرصت برای ارائه یک طراحی نوآورانه و معاصر ارائه شد. این پروژه به همراه Robert Punkenhofer، ساکن شهر گراتز و بعدا مسئول توسعه آن، ایجاد شد.

پس از ارائه این پروژه در یک نمایشگاه در انجمن فرهنگی اتریش به نیویورک در دسامبر 2002، جزیره مورال به طور رسمی در ژانویه 2003 به عموم مردم راه یافت.

پل جزیره آیولا، اتریش

حتما مطالعه کنید  گرانترین کشورهای توریستی جهان

 

پل نامیرایان، چین

به عنوان یکی از بلندترین پل های جهان و در عین حال خطرناک‌ترین پل‌های جهان شناخته می‌شود و از این نظر جایگاه خاصی در لیست ما دارد. این سازه که اصلا جای راحت و آرامش‌ بخشی به حساب نمی‌آید، در کوه‌های زرد در هوانگ‌شان ساخته شده است. این کوه‌ها در واقع شبیه به قله‌های شبه گرانیتی هستند که در ارتفاعاتی باور نکردنی و شگفت انگیز قرار گرفته‌اند.

نکته جالب توجه، مصالح به کار رفته برای این پل خطرناک است. در واقع چینی‌های مقتصد این پل را در این ارتفاع وحشتناک و تنها با الوارهای چوبی ساخته‌اند. کسانی که قصد صعود به‌ قله را دارند می‌توانند برای دسترسی آسان‌تر از منطقه‌ای به نام دروازه بهشتی جنوب استفاده کنند که تنها از سه الوار نازک چوبی که توسط یک زنجیر بزرگ حمایت می‌شود ساخته شده است. این زنجیر تنها نرده‌ای است که برای بالارفتن به آن دسترسی دارید

پل نامیرایان، چین

پل بان‌پو، کره جنوبی

این پل زیبا به عنوان رنگارنگ‌ترین پل جهان شناخته شده است. و همینطور به نام پل فواره‌ای هم شهرت دارد.

ساختار اصلی پل در ۱۹۸۲ آماده شد ولی در سال ۲۰۰۹ و با نصب فواره‌ها در قسمت کناری‌اش به پایان رسید. منبع آب این فواره‌ها آب رودخانه است که به طور پیوسته در یک چرخه منظم تامین می‌شود. به دلیل این نوآوری، این پل به عنوان بلندترین پل فواره‌ای جهان نیز شهرت یافته است. در ساخت آن از ۳۸ پمپ آب و ۳۸۰ آب‌پاش استفاده کرده‌اند. که 190 تن آب در هر دقیقه را تا ارتفاع 43 متر به صورت افقی تیراندازی می کند.

پل بان‌پو پل بزرگی در مرکز شهر سئول بر روی رودخانه هان کره جنوبی است که منطقه‌های سئوچو و یونگ‌چان در سئول را به یکدیگر متصل می‌کند.این پل در بالای پل جمشو قرار دارد و نیمه بالایی پل دوبل را تشکیل می دهد. این نخستین پل دوبلک در کره جنوبی است. در طول بارندگی های زیاد، پل جمشو به دلیل افزایش سطح آب رودخانه، به عنوان پایین تر از نزدیک به خط آبی، طراحی شده است. پل به عنوان یک پل دروازه ساخته شده و در سال 1982 تکمیل شد.

چشمه رنگین کمان مهتاب طولانی ترین چشمه پل جهان است که یک رکورد جهانی گینس را با نزدیک به 10،000 نازل چراغ اجرا می کند که در طول هر یک از طرفین 1140 متری طول می کشد

 

پل بان‌پو، کره جنوبی

پل میلنیوم گیت، لندن

به عنوان اولین پل یک‌بر جهان که یکی از شگفت‌انگیزترین پل های جهان شهرت دارد. به دلیل طراحی و معماری شگفت‌انگیزش، جوایز قابل توجهی را از آن خود کرده است که از آن‌جمله می‌توان به جایزه برجسته‌ترین بنای سال ۲۰۰۵ اشاره کرد که این جایزه، سه سال پس از اتمام ساخت پل به آن تعلق گرفت. برخلاف سایر پل‌ها، میلنیوم گیت برای عابرین پیاده و دوچرخه سوارانی که قصد گذر از روی رودخانه تاین (Tyne) را دارند در نظر گرفته شده است.

این سازه همچنین به نام پل چشم چشمک‌زن نیز شناخته شده است. از آنجا که این پل کاملا نزدیک به سطح آب ساخته شده می‌تواند با کمک جک‌های هیدرولیکی که در طرفین پل قرار گرفته‌اند به سمت بالا حرکت کرده و به قایق‌ها و سایر وسائل نقلیه آبی اجازه عبور دهد و در این حالت پل شبیه به یک چشم بسته می‌شود.

پل میلنیوم گیت، لندن

حتما مطالعه کنید  گرانترین کشورهای توریستی جهان

پل میلو، فرانسه

دیگر سازه قابل توجه جهانی، پل میلو است که رکورد دار سه عنوان «مرتفع‌ترین ستون‌های پایه پل جهان»، «بلندترین تیرک به کار رفته جهان» و «مرتفع‌ترین پل جاده‌ای جهان» می‌باشد. بلندترین قسمت این پل ۳۴۳ متر ارتفاع دارد.

در سال ۲۰۰۱ پروژه ساخت این پل آغاز شد و در ۲۰۰۴ به پایان رسید. این پل روی دره تارن ساخته شده است که از این نظر با سایر پل‌ها که روی رودخانه ها ساخته می‌شوند تفاوت دارد. در روزهای مه آلود رانندگان هنگام عبور از این پل احساس می‌کنند که مستقیم به سوی آسمان و بهشت

پل میلو، فرانسه

حتما مطالعه کنید  پل میلو بلندترین پل جاده‌ای جهان

پل خلیج هانگژو، چین

به عنوان بلندترین پل اقیانوسی و دومین پل بلند و یکی از معروف ترین جهان شناخته می‌شود.

بی‌شک این پل یکی از به یاد ماندنی‌ترین آثار معماری جهان به شمار می‌آید. این سازه روی سواحل شرقی چین ساخته شده و مناطق مختلفی از شانگهای و نینگ‌بو در استان ژیژانگ را به یکدیگر متصل می‌کند.

پل هانگژو تقریبا ۳۶ کیلومتر امتداد داشته و دارای شش مسیر ویژه است. کار ساخت این سازه در ژوئن ۲۰۰۷ به اتمام رسید.

پل خلیج هانگژو، چین

پل رودخانه ماگدبورگ، آلمان

اگر همه پل‌ها روی رودخانه ها ساخته شده‌اند، این پل خود از آب ساخته شده است تا به قایق‌ها و دیگر وسائل نقلیه آبی اجازه عبور دهد. دو سوی آن برای عبور عابرین پیاده و دوچرخه سوارها در نظر گرفته شده و قسمت میانی و وسیع آبی آن برای قایق‌ها ساخته شده است.

همچنین با ۹۱۸ متر طول به عنوان بلندترین گذرگاه آبی قابل کشتی‌رانی نیز شهرت دارد. این پل روی رودخانه الب واقع شده و کانال هاول را به کانال میتلند

پل رودخانه ماگدبورگ، آلمان

 

پل جمع‌شو، لندن

این پل قابلیت جابجا شدن دارد. جالب نیست؟ معماری این پل یکی از شگفت‌انگیزترین و در عین حال خلاقانه‌ترین طراحی‌های معماری نوین در پل های جهان به حساب می‌آید. این پل از ۸ قطعه سه وجهی ساخته شده که همگی به هم متصل هستند.

ایده ساخت این پل از قسمت شکمی حشرات گرفته شده که می‌توانند آن‌را جمع کرده و باز کنند. این سازه نیز این قابلیت را دارد که با کمک سیلندرهای هیدرولیکی در خود جمع شده و در هنگام استفاده کاملا باز شود. طول این پل در هنگام باز شدن به ۱۲ متر می‌رسد.

پل جمع‌شو، لندن

پل اورساند، دانمارک و سوئد

پل اورساند با ۸۷۵۴ متر طول عنوان بلندترین پل تونلی- ریلی اروپا را یدک می‌کشد. این سازه کشورهای دانمارک و سوئد را از طریق تنگه اورساند به هم متصل می‌کند. این پل دارای یکی از بلندترین پل‌های کابلی جهان به طول ۴۹۰ متر بوده همچنین از دو جزیره مصنوعی در هر یک از دو کشور و نیز یک تونل زیرین که در آب‌های دانمارک واقع شده، تشکیل شده است.

حتما مطالعه کنید  راهنمای کامل سفر به اروپا !

پل اورسوند یک پل دوطرفه جاده‌ای و ریلی است که با عبور از تنگه اورسوند دو کشور دانمارک و سوئد را از طریق زمینی به یک ‌دیگر متصل می‌کند. ارتباط این مسیر درحقیقت توسط یک پل و یک تونل برقرار شده است، که مجموعاً به این نام خوانده می‌شوند. فاصله تقریباً ۸ کیلومتری شهر مالمو در سوئد و جزیره مصنوعی پیرهولم توسط پل و فاصله ۴ کیلومتری این جزیره تا کپنهاگ از طریق تونل پیموده می‌شود. در این مسیر دو ریل راه‌آهن برای رفت‌وآمد قطارها و چهار خط ماشین‌رو تعبیه شده است.از ایرلند شروع شده و در سن پترزبوگ خاتمه می‌یابد.

پل اورساند، دانمارک و سوئد

حتما مطالعه کنید  مناطق دیدنی کشور لهستان
معروف ترین ومحبوب ترین پل های جهان
امتیاز دهید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *